Sohbete Başla

kullanıcı
şifre
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Genel Kurallar
  • kural 1Genel odalarımızda sohbet ederken özel konulara girmek (din, siyaset, ırkçılık v.b) ,
  • kural 2Yönetici arkadaşlarımızın (~ , & , @ ve % konumundakiler) yapmış oldukları uyarılara aykırı davranışlar,
  • kural 3Maddi çıkar sağlamak amacıyla (para, kontör, kredi kartı bilgileri) istemek ve dolandırıcılığa yeltenmek,
  • kural 3Devlet büyüklerine hakaret etmek ya da küçük düşürmek,
  • kural 3Özel sohbet pencerelerinde T.C yasalarına ve Türk aile terbiyesi dışına çıkmaya kalkışmak,
  • kural 3Diğer internet sitelerinin yada herhangi bir ürünün reklamını yapmak KESİNLİKLE YASAKTIR!
Sık Sorulan Sorular

Sohbet Nedir?

Sohbet (chat) nedir? İnternet üzerinden iletişim kurma, etkileşimde bulunma ve/veya mesaj alışverişi sürecini ifade eder. Sohbet etkin bir hizmet veya yazılım aracılığıyla iletişim kuran iki veya daha fazla kişiyi içerir. Chat ayrıca, çevrimiçi sohbet veya İnternet sohbeti olarak da bilinir.

sohbet nedir Sohbet, İnternet üzerinden yazılı, sözlü, işitsel, görsel veya görsel-işitsel (A/V) iletişim yoluyla iletilebilir. Sohbet, masaüstü üzerinden yürütülüyorsa, Internet Relay Chat'i (IRC) destekleyen bir yazılım veya merkezi bir sunucunun farklı son kullanıcı istemcileri arasındaki sohbet iletişimini yönettiği bir anlık mesajlaşma uygulamasını gerektirir.

Kullanıcıların geçerli bir e-posta adresiyle kaydolmasını gerektiren çevrimiçi sohbet hizmetleri de vardır. Kaydolduktan sonra, bir kullanıcı bir grup sohbet odasına katılabilir veya başka bir kişiye özel mesaj gönderebilir. Çevrimiçi sohbet hizmetleri, tüm iletişim süreçlerini yöneten amaca yönelik sohbet arayüzlerine sahiptir.

Sohbet Odası Ne Demektir?

Sohbet odası, kullanıcıların İnternet üzerinden, geleneksel olarak yalnızca düz metin olarak birbirleriyle iletişim kurdukları belirlenmiş bir sanal kanaldır. Web teknolojisindeki daha yeni gelişmeler artık bir sohbet odasında görüntülerin ve ifadelerin iletilmesine izin veriyor. Terim, eşzamanlı veya eşzamansız konferansı kullanan çevrimiçi sohbet, anlık mesajlaşma ve çevrimiçi forumlar anlamına gelebilir. Bazı sohbet odaları, oturum açmak veya bir sohbete katılmak için bir kullanıcı adı ve şifre kombinasyonu gerektirir ve kullanıcılar arasında mahremiyet sağlar.

Gerçek Zamanlı Sohbet Ne Anlama Geliyor?

Gerçek zamanlı sohbet, metin mesajlarının göndericiden alıcıya gerçek zamanlı veya canlı iletimini sağlayan hemen hemen her türlü çevrimiçi iletişimdir. İnternet hizmetlerini kullanan kişiler arasında gerçek zamanlı sohbeti mümkün kılmak için çeşitli yazılım programları mevcuttur.

Gerçek zamanlı sohbet, herhangi bir doğrudan metin tabanlı veya video tabanlı (web kameraları kullanarak) bire bir sohbet veya anlık mesajlaşma (IM'ler), konuşmacılar, İnternet Aktarmalı Sohbet gibi araçlar aracılığıyla bir çok grup sohbetleri olabilir. IRC) ve çok kullanıcılı zindanlar (MUD'ler).

Sohbet Argosu Ne Anlama Geliyor?

Sohbet argosu, yeni teknolojiler bağlamında kullanılan belirli bir günlük konuşma dili veya resmi olmayan dil türüdür. İnsanlar sohbet argosunu anlık mesajlaşmada, sohbet odalarında, e-postalarda, sosyal medya gönderilerinde veya diğer dijital iletişim biçimlerinde kullanır. Sohbet argosu, sohbet dili olarak da bilinir.

Sohbet argosu birkaç kategori içerir. Sohbet argosunun ana kategorisi, klavye girişlerinin veya bireysel ASCII karakterlerinin kısa kombinasyonlarını kullanarak farklı fikirleri ifade eden çok sayıda kısaltma içerir. IDK ("Bilmiyorum"), LOL ("yüksek sesle gülmek") ve BRB ("hemen geri dön") gibi kısaltmalar bu tür sohbet argosunun klasik örnekleridir. Sohbet argosunun bir alt kategorisi, yorum değeri için sayılar veya başka karakterler ekler; "L8r" (daha sonra) ve "Gr8" (harika) örneklerdir.

Ayrıca, sohbet argosunun bir parçası olabilecek hecelenmiş kelimeler de vardır. Örneğin, İngilizce sözlüğüne giren geleneksel terimlerden biri, acemi veya belirli bir tür teknolojiye başlamamış birini belirtmek için "acemi" veya "noob" kelimesidir. Diğer sohbet argo türleri, dijital iletişimde duyguları göstermeye yardımcı olan ASCII karakter çizimlerini veya görsel ifadeleri içerir.

Tüm bu sohbet argo biçimleri, dilbilimciler ve insan dilinin evrimini çizen diğerleri için önemli bir ilgi noktası haline geldi. Yeni teknolojilerin ortaya çıkışının 21. yüzyılda dili önemli ölçüde değiştirdiği ve genel olarak insan kullanıcıların ne söyledikleri ve nasıl konuştukları açısından dijital teknolojilerin sınırlamalarına ve taleplerine bir şekilde uydukları konusunda bir fikir birliği vardır.